“Тадбиркорлик лойиҳаларини қўллаб-қувватлаш орқали ёшлар бандлигини таъминлашга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги Президент қарори (ПҚ–210-сон, 01.06.2026 й.) қабул қилинди.
💸 Қарорга кўра, АТ “Алоқабанк” томонидан “Ёшлар бизнеси” дастури доирасида 31 ёшга тўлмаганларга асосий қарздан 1 йилгача, фоиз тўловларидан 3 ойгача имтиёзли давр билан 7 йилгача кредитлар Марказий банк асосий ставкасидан 4 фоизлик пункт юқори ставкада ажратилади:
✅ суғурта полиси таъминоти ёки 3-шахс кафиллиги асосида 100 млн сўмгача имтиёзли микроқарзларни қуйидаги лойиҳалар бўйича ажратиш:
➖ ёшларнинг хорижий тил ва рақамли технологияларни ўрганиши ҳамда замонавий касб-ҳунарни эгаллаши бўйича ўқиш харажатларини молиялаштириш учун – 20 млн сўмгача;
➖ замонавий касблар, шу жумладан, ижтимоий тармоқлар маркетинги, мобилография, фрилансерлик, интернет (онлайн) дўконлар ташкил этиш ва ўзини ўзи банд қилиш фаолият турига мос лойиҳалар учун – 50 млн сўмгача;
➖ касаначилик, тўқимачилик маҳсулотларини тайёрлаш, тикувчилик ва бошқа маҳсулотларни иккиламчи қайта ишлаш ва (ёки) сотиш, улардан янги маҳсулотлар тайёрлаш лойиҳалари учун – 50 млн сўмгача;

Молодежи предоставят льготные кредиты на развитие бизнеса
Президент Узбекистана подписал постановление «О дополнительных мерах по обеспечению занятости молодежи посредством поддержки предпринимательских проектов» (ПП-210 от 1 июня 2026 года).
Документом предусмотрено расширение финансовой поддержки молодых предпринимателей. В частности, в рамках программы «Молодежный бизнес» АО «Алоқабанк» будет предоставлять гражданам в возрасте до 31 года льготные кредиты сроком до семи лет. При этом льготный период по погашению основного долга составит до одного года, а по выплате процентов — до трех месяцев. Процентная ставка по займам будет установлена на уровне основной ставки Центрального банка с надбавкой в размере 4 процентных пунктов.
В соответствии с постановлением льготные микрозаймы под обеспечение страхового полиса либо поручительство третьего лица будут выделяться на следующие цели:
• до 20 млн сумов — для финансирования обучения иностранным языкам, цифровым технологиям и современным профессиям;
• до 50 млн сумов — на реализацию проектов в сфере современных профессий, включая SMM, мобилографию, фриланс, создание интернет-магазинов и другие виды деятельности в рамках самозанятости;
• до 50 млн сумов — на проекты в сфере надомного труда, производства текстильной продукции, швейного дела, переработки и реализации продукции, а также изготовления новых товаров из вторичного сырья;