“Тадбиркорлик лойиҳаларини қўллаб-қувватлаш орқали ёшлар бандлигини таъминлашга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги Президент қарори (ПҚ–210-сон, 01.06.2026 й.) қабул қилинди.
💸 Қарорга кўра, АТ “Алоқабанк” томонидан “Ёшлар бизнеси” дастури доирасида 31 ёшга тўлмаганларга асосий қарздан 1 йилгача, фоиз тўловларидан 3 ойгача имтиёзли давр билан 7 йилгача кредитлар Марказий банк асосий ставкасидан 4 фоизлик пункт юқори ставкада ажратилади:
✅ суғурта полиси таъминоти ёки 3-шахс кафиллиги асосида 100 млн сўмгача имтиёзли микроқарзларни қуйидаги лойиҳалар бўйича ажратиш:
➖ ёшларнинг хорижий тил ва рақамли технологияларни ўрганиши ҳамда замонавий касб-ҳунарни эгаллаши бўйича ўқиш харажатларини молиялаштириш учун – 20 млн сўмгача;
➖ замонавий касблар, шу жумладан, ижтимоий тармоқлар маркетинги, мобилография, фрилансерлик, интернет (онлайн) дўконлар ташкил этиш ва ўзини ўзи банд қилиш фаолият турига мос лойиҳалар учун – 50 млн сўмгача;
➖ касаначилик, тўқимачилик маҳсулотларини тайёрлаш, тикувчилик ва бошқа маҳсулотларни иккиламчи қайта ишлаш ва (ёки) сотиш, улардан янги маҳсулотлар тайёрлаш лойиҳалари учун – 50 млн сўмгача;

Youth to Receive Preferential Loans for Business Development
The President of Uzbekistan has signed a decree titled “On Additional Measures to Ensure Youth Employment Through Support of Entrepreneurial Projects” (PP-210 dated June 1, 2026).
The document provides for the expansion of financial support for young entrepreneurs. In particular, within the framework of the “Youth Business” program, “Aloqabank” JSC will provide preferential loans to citizens under the age of 31 for a period of up to seven years. The grace period for repayment of the principal will be up to one year, while interest payments will have a grace period of up to three months. The loan interest rate will be set at the Central Bank’s base rate plus 4 percentage points.
According to the decree, preferential microloans secured by insurance policies or third-party guarantees will be allocated for the following purposes:
• up to 20 million sum — for financing education in foreign languages, digital technologies, and modern professions;
• up to 50 million sum — for implementing projects in modern professions, including SMM, mobile journalism, freelancing, online store development, and other self-employment activities;
• up to 50 million sum — for home-based work projects, textile production, tailoring, processing and sale of goods, and manufacturing new products from recycled materials;