Қораўзак тумани ёшлари билан учрашув ўтказилди
Президентимиз томонидан илгари сурилган ва бугунги кунда мунтазам амалга оширилаётган "Ҳар пайшанба - Ёшлар куни" ташаббуси юртимизда ёшлар билан ишлашнинг мутлақо янги, самарали ва манзилли тизимини шакллантирмоқда. Бу ташаббус ёшларнинг нафақат муаммоларини тинглаш, балки уларнинг орзу-интилишларини рўёбга чиқариш, салоҳиятини тўла намоён этиши учун мустаҳкам замин яратмоқда.
Мана шундай эзгу тадбирлар доирасида бугун Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгесининг Раиси Аманбай Орынбаев Қораўзак туманидаги бир қатор ишсиз ва оталиққа олинган ёшлар билан учрашув ўтказди.
Таъкидланганидек, юртимизда ёшларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш давлат сиёсатининг устувор йўналишларидан бири ҳисобланади.
Ўтказилган учрашувда бу борада ёшларга яратилаётган имкониятлар ҳақида кенг тарзда таъкидланди. Шу билан бирга, ана шу имкониятлардан унумли фойдаланиб, турли йўналишларда юқори натижаларга эришаётган ёшлар сафи тобора кенгайиб бораётгани алоҳида таъкидланди.
Учрашув давомида ёшлар фаоллик кўрсатиб, ўзларини қизиқтираётган масалалар, амалда учраётган муаммолар ҳамда илгари сурилаётган таклиф ва ташаббусларни бевосита билдирди. Хусусан, тадбиркорликни йўлга қўйиш, имтиёзли кредитлардан фойдаланиш, касб-ҳунар ўрганиш ва таълим соҳасига оид масалалар кўтарилди.
Энг муҳими, ҳар бир кўтарилган масала Жўқорғи Кенгес Раисининг шахсий назоратига олиниб, соҳа мутасаддиларига уларни қисқа муддатларда ижобий ҳал этиш бўйича аниқ топшириқлар берилди.

Meeting Held with Youth in Karauzyak District
The "Every Thursday – Youth Day" initiative, introduced by the President of Uzbekistan and now being consistently implemented across the country, has established a fundamentally new, effective, and targeted system for engaging with young people. The initiative provides a strong platform not only for identifying and addressing the challenges faced by youth, but also for helping them realize their ambitions and unlock their full potential.
As part of this initiative, the Chairperson of the Jokargy Kenes of the Republic of Karakalpakstan, Amanbay Orynbayev, met today with unemployed young people and youth receiving targeted support in Karauzyak District.
During the meeting, it was emphasized that comprehensive support for young people remains one of the key priorities of the country's state policy.
Participants were informed about the wide range of opportunities available to youth, while it was also noted that an increasing number of young people are making effective use of these opportunities and achieving success across various fields.
The meeting featured an open dialogue, during which participants actively raised their concerns, shared practical challenges, and put forward proposals and initiatives. Among the key topics discussed were entrepreneurship, access to concessional loans, vocational training and professional skills development, as well as issues related to education.
Most importantly, every issue raised during the meeting was placed under the personal supervision of the Chairperson of the Jokargy Kenes. Relevant officials and heads of responsible agencies were given specific instructions to ensure the prompt and effective resolution of the matters discussed.