Қорақалпоғистон делегацияси II Халқаро Ўзбекистон-Корея энергетика форуми доирасида муҳим келишувларни имзолади
Тошкент шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги ҳамда Жанубий Кореянинг етакчи энергетика тузилмалари ҳамкорлигида ташкил этилган II Халқаро Ўзбекистон-Корея энергетика форуми (Energy Value Networks Forum) якунланди.
Унда Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси қўмита раиси И.Ниязов раҳбарлигидаги Қорақалпоғистон делегацияси ҳам иштирок этди.
Икки кунлик нуфузли тадбир доирасида Қорақалпоғистон Республикаси делегацияси томонидан ҳудудда яшил иқтисодиёт ва юқори технологияларни жорий этишга қаратилган шунингдек, ҳудудни яшил энергетика ва инновациялар марказига айлантириш борасида муҳим келишувларга эришилди.
Жанубий Кореянинг илғор компания ва институтлари билан тузилган ушбу келишувлар Қорақалпоғистоннинг ижтимоий инфратузилмасини модернизация қилиш ҳамда экологик барқарорликни таъминлашда янги босқични бошлаб беради.
Жумладан, Корея иқлим ўзгариши институти билан эришилган келишув доирасида ижтимоий объектларни қуёш панеллари билан таъминлаш, «ForEMDX» ташкилоти билан энергетика тизимига сунъий интеллект технологияларини жорий этиш ва ақлли бошқарув тизимларини (Smart Grid) йўлга қўйиш, «GoodByeCar» ташкилоти билан Қорақалпоғистонда электромобиллар (ЭВ) батареяларини хавфсиз утилизация қилиш, уларни иккиламчи энергия сақлаш тизимлари (ЭСС) сифатида қайта ишлаш инфратузилмасини яратиш назарда тутилмоқда.

Делегация Каракалпакстана подписала ряд важных соглашений в рамках II Международного узбекско-корейского энергетического форума
В городе Ташкенте завершил свою работу II Международный узбекско-корейский энергетический форум (Energy Value Networks Forum), организованный Министерством энергетики Республики Узбекистан совместно с ведущими энергетическими организациями Республики Корея.
В работе форума приняла участие делегация Республики Каракалпакстан во главе с председателем комитета Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан И. Ниязовым.
В рамках двухдневного международного форума делегация Республики Каракалпакстан достигла ряда важных договорённостей, направленных на внедрение в регионе принципов «зелёной» экономики и передовых технологий, а также на превращение Каракалпакстана в центр зелёной энергетики и инноваций.
Заключённые соглашения с ведущими южнокорейскими компаниями и научно-исследовательскими институтами станут важным этапом в модернизации социальной инфраструктуры региона, повышении его энергетической эффективности и обеспечении экологической устойчивости.
В частности, достигнуты договорённости с Корейским институтом изменения климата о реализации проектов по оснащению объектов социальной сферы солнечными электростанциями. С организацией ForEMDX подписано соглашение о внедрении технологий искусственного интеллекта в энергетическую систему региона и создании интеллектуальной системы управления электросетями (Smart Grid). Кроме того, совместно с организацией GoodByeCar планируется создать в Каракалпакстане инфраструктуру по безопасной утилизации аккумуляторных батарей электромобилей (EV), а также их переработке для последующего использования в качестве систем накопления энергии (ESS).