Қорақалпоғистон делегацияси II Халқаро Ўзбекистон-Корея энергетика форуми доирасида муҳим келишувларни имзолади
Тошкент шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги ҳамда Жанубий Кореянинг етакчи энергетика тузилмалари ҳамкорлигида ташкил этилган II Халқаро Ўзбекистон-Корея энергетика форуми (Energy Value Networks Forum) якунланди.
Унда Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси қўмита раиси И.Ниязов раҳбарлигидаги Қорақалпоғистон делегацияси ҳам иштирок этди.
Икки кунлик нуфузли тадбир доирасида Қорақалпоғистон Республикаси делегацияси томонидан ҳудудда яшил иқтисодиёт ва юқори технологияларни жорий этишга қаратилган шунингдек, ҳудудни яшил энергетика ва инновациялар марказига айлантириш борасида муҳим келишувларга эришилди.
Жанубий Кореянинг илғор компания ва институтлари билан тузилган ушбу келишувлар Қорақалпоғистоннинг ижтимоий инфратузилмасини модернизация қилиш ҳамда экологик барқарорликни таъминлашда янги босқични бошлаб беради.
Жумладан, Корея иқлим ўзгариши институти билан эришилган келишув доирасида ижтимоий объектларни қуёш панеллари билан таъминлаш, «ForEMDX» ташкилоти билан энергетика тизимига сунъий интеллект технологияларини жорий этиш ва ақлли бошқарув тизимларини (Smart Grid) йўлга қўйиш, «GoodByeCar» ташкилоти билан Қорақалпоғистонда электромобиллар (ЭВ) батареяларини хавфсиз утилизация қилиш, уларни иккиламчи энергия сақлаш тизимлари (ЭСС) сифатида қайта ишлаш инфратузилмасини яратиш назарда тутилмоқда.

Karakalpakstan Delegation Signs Key Agreements at the 2nd Uzbekistan–Korea International Energy Forum
The 2nd Uzbekistan–Korea International Energy Forum (Energy Value Networks Forum), jointly organized by the Ministry of Energy of the Republic of Uzbekistan and leading energy organizations of the Republic of Korea, has concluded in Tashkent.
The Republic of Karakalpakstan was represented by a delegation led by I. Niyazov, Chairman of the Committee of the Jokargy Kenes of the Republic of Karakalpakstan.
During the two-day international forum, the Karakalpakstan delegation reached a number of important agreements aimed at promoting green economy principles and advanced technologies, as well as transforming the region into a hub for green energy and innovation.
The agreements signed with leading South Korean companies and research institutions mark an important step toward modernizing the region's social infrastructure, improving energy efficiency, and strengthening environmental sustainability.
In particular, an agreement was reached with the Korea Climate Change Institute to implement projects for equipping social infrastructure facilities with solar power systems. An agreement was also signed with ForEMDX to introduce artificial intelligence technologies into the region's energy sector and develop a Smart Grid management system. In addition, together with GoodByeCar, plans are underway to establish infrastructure in Karakalpakstan for the safe disposal of electric vehicle (EV) batteries and their recycling for use as Energy Storage Systems (ESS).