Жўқорғи Кенгес Раиси Қонликўл туманида ёшлар билан учрашди
Ҳурматли Президентимиз ташаббуси билан ёшларни қўллаб-қувватлаш ва уларнинг ташаббусларини рағбатлантириш мақсадида белгиланган пайшанба - Ёшлар куни доирасида учрашувлар ўтказилиб келинмоқда. Ушбу учрашувлар ёшларнинг фикр ва ғояларини тинглаш, уларнинг ижодий ва ижтимоий лойиҳаларини қўллаб-қувватлаш ҳамда уларнинг ҳаётий ва касбий салоҳиятини ривожлантиришга қаратилган.
Мана шу эзгу ташаббус доирасида Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеснинг Раиси Аманбай Орынбаев Қонликўл туманидаги бир қатор ишсиз ва оталиққа олинган шунингдек, фаол ёшлар билан учрашув ўтказди.
Учрашув олдидан, ёшлар учун бўш иш ўринлари меҳнат ярмаркаси ташкил этилди. Бундан ташқари, ёшлар ташаббусларини қўллаб-қувватлаш борасида яратилган шароитлар, берилган имкониятлар бўйича тақдимот йиғилганлар эътиборига ҳавола этилди.
Учрашувда Жўқорғи Кенгес Раиси юртимизда ҳурматли Президентимиз томонидан Қорақалпоғистонлик ёшларга қаратилаётган юқори эътибор, уларнинг таълим олиши, касб-ҳунар эгаллаши ва ўз салоҳиятини намоён этиши учун яратилаётган имкониятлар ҳақида алоҳида сўз юритди.
Шу билан бирга, бундай имкониятлардан ўринли фойдаланиб, юқори натижаларга эришаётган ёшлар сони ортиб бораётгани алоҳида мамнуният билан қайд этилди.
Учрашув давомида ёшлар ҳам фаол иштирок этиб, ўзларини қизиқтирган масалалар, муаммо ва таклифларини очиқ ва эркин тарзда билдирди. Унда тадбиркорлик фаолиятини йўлга қўйиш, имтиёзли кредитлар олиш, касб-ҳунар ўрганиш ва таълим соҳасига оид масалалар кўтарилди.
Ҳар бир кўтарилган масала Жўқорғи Кенгес Раисининг шахсий назоратига олиниб, соҳа мутасаддиларига тез орада ижобий ечим топтириш бўйича аниқ топшириқлар берилди.

Председатель Жокаргы Кенеса встретился с молодежью Канлыкульского района
В рамках инициативы уважаемого Президента Республики Узбекистан по поддержке молодежи и стимулированию ее инициатив по четвергам проводятся встречи, посвященные Дню молодежи. Основная цель таких мероприятий — выслушать мнения и предложения молодых людей, оказать поддержку их творческим и социальным проектам, а также создать условия для развития их жизненного и профессионального потенциала.
В рамках этой инициативы Председатель Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан Аманбай Орынбаев провел встречу с безработной, находящейся под патронажем, и активной молодежью Канлыкульского района.
Перед началом встречи была организована ярмарка вакансий, в рамках которой молодым людям были представлены имеющиеся возможности для трудоустройства. Кроме того, участникам рассказали о мерах поддержки молодежных инициатив, созданных условиях и предоставляемых возможностях для реализации различных проектов.
В ходе встречи Председатель Жокаргы Кенеса особо подчеркнул, что по инициативе и при непосредственном внимании уважаемого Президента в Каракалпакстане последовательно создаются широкие возможности для молодежи — получения качественного образования, освоения востребованных профессий, развития предпринимательских инициатив и полной реализации своего потенциала.
С удовлетворением отмечено, что благодаря эффективному использованию предоставляемых возможностей из года в год увеличивается число молодых людей, добивающихся значительных успехов в различных сферах.
Молодые участники встречи также активно включились в открытый диалог. Они озвучили волнующие их вопросы, существующие проблемы и конкретные предложения. В частности, обсуждались вопросы организации предпринимательской деятельности, получения льготных кредитов, освоения профессий, а также получения образования.
По итогам встречи все поднятые молодежью вопросы были взяты Председателем Жокаргы Кенеса на личный контроль. Руководителям и ответственным специалистам соответствующих сфер даны конкретные поручения по их оперативному рассмотрению и обеспечению положительного решения.