Бир гуруҳ фаол тадбиркорлар тақдирланди
Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгесида Тадбиркорлар куни муносабати билан бир гуруҳ ташаббускор тадбиркорларни тақдирлаш маросими бўлиб ўтди.
Унда Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгесининг Раиси Аманбай Орынбаев сўзга чиқиб, ҳурматли Президентимиз томонидан тадбиркорликни ривожлантириш борасида қаратилаётган эътибор ва бу борада қабул қилинаётган фармон ва қарорлар ҳақида кенг турда таъкидлаб ўтди.
Тадбирда айтиб ўтилганидек, сўнгги йилларда Қорақалпоғистон учун алоҳида қабул қилинган қарор ва фармонлар ҳудудда тадбиркорликни ривожлантириш, инвестицион жозибадорликни ошириш ва иқтисодий ўсишни таъминлашда мустаҳкам асос бўлиб хизмат қилмоқда. Қисқа вақт ичида янги-янги объектлар ишга туширилиб, йирик ҳажмдаги инвестиция лойиҳалари амалга оширилмоқда.
Ўтказилган тадбирда ана шундай эзгу ишлар кенг эътироф этилди.
Байрам тадбирида ҳурматли Президентимизнинг махсус Фармонлари асосида мукофотланган тадбиркорларимизга «Шуҳрат» медали ва «Фаол тадбиркор» кўкрак нишони тантанали равишда топширилди.
Бундан ташқари, Жўқорғи Кенгес Президиуми қарори билан бир қатор тадбиркорлар Жўқорғи Кенгеснинг кўкрак нишонлари ва қимматбаҳо совғалар билан тақдирланди.

Награждены активные предприниматели
В Жокаргы Кенесе Республики Каракалпакстан в связи с Днём предпринимателей состоялась церемония награждения группы инициативных и активных представителей бизнеса.
На мероприятии выступил Председатель Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан Аманбай Орынбаев. Он подробно отметил внимание, уделяемое уважаемым Президентом страны развитию предпринимательства, а также подчеркнул важность принимаемых в этой сфере указов и постановлений.
Как было отмечено в ходе мероприятия, в последние годы принятые специально для Каракалпакстана указы и постановления служат прочной основой для развития предпринимательства, повышения инвестиционной привлекательности региона и обеспечения экономического роста. За короткий период в регионе запущены новые объекты и реализованы крупные инвестиционные проекты.
На состоявшемся мероприятии широкое признание получили инициативы и созидательная деятельность предпринимателей, вносящих свой вклад в развитие региона.
В рамках праздничного мероприятия предпринимателям, удостоенным государственных наград на основании специальных указов Президента Республики Узбекистан, были торжественно вручены медаль «Шуҳрат» и нагрудный знак «Фаол тадбиркор» («Активный предприниматель»).
Кроме того, в соответствии с решением Президиума Жокаргы Кенеса ряд предпринимателей был награждён нагрудными знаками Жокаргы Кенеса и ценными подарками.